Męskie spodnie typu chinos - skąd się wzięły?

Chinosy podbijają serca Polaków, ale niewiele z nas zna historię powstania tych uniwersalnych spodni. Wskazujemy najważniejsze zalety męskich spodni typu chinos. Przeczytaj w naszym poradniku, co sprawia, że są  takie wyjątkowe.

 

Indie kolebką spodni typu chinos

Historia spodni chinosów to niezwykła opowieść, która na przestrzeni dekad stała się już niemal legendą. Wszystko zaczęło się w 1848 roku, kiedy to wysłany do Indii brytyjski oficer postanowił w jakiś sposób ukryć brud i kurz osiadający na białych spodniach żołnierzy. Udało się to osiągnąć w prosty i zarazem kreatywny sposób, zmieniając kolor tkaniny. Jako barwnika użyto tego, czego w Indiach było pod dostatkiem - przypraw i kawy. W wyniku tego eksperymentu uzyskano charakterystyczny, przybrudzony odcień, którzy przywodzi na myśl piasek. Barwę tę hindusi nazwali khāki, co oznacza 'zapylony' lub 'koloru pyłu'. Tutaj warto zaznaczyć, że khaki to właśnie żółtawo-beżowy odcień, a nie zieleń, jak sądzi wiele osób.

 

Spodnie chinosy podbijają serce Amerykanów

Owe spodnie w kolorze khaki przyjęły się i zaczęto produkować je na potrzeby armii. Zakochali się w nich zwłaszcza Amerykanie, którzy ubierali się w nie 50 lat później, podczas hiszpańsko-amerykańskiej wojny na Filipinach w 1898 roku. Ich uniformy produkowane były w Chinach z twillowej bawełny, szeroko używanej w przemyśle odzieżowym. Wtedy to właśnie z hiszpańskiego słowa 'chino', określającego nie mniej nie więcej, tylko właśnie Chiny, wzięła się kolokwialne określenie spodni.

 

Chinosy na amerykańskich uczelniach i w Hollywood

Po drugiej wojnie światowej chinosy stały się popularne wśród amerykańskich studentów, uczęszczających na uniwersytety o wysokiej renomie. W placówkach tych niemile były widziane jeansy, kojarzące się z niską klasą robotniczą. Chinosy nie niosły za sobą tak negatywnych skojarzeń, a ponieważ dobrze się komponowały z innymi częściami garderoby, zaczęły uchodzić za synonim luźnej elegancji.

Za ciosem poszło Hollywood, które ostatecznie zdefiniowało chinosy jako symbol amerykańskiej mody i wygody. Gwiazdy kina (jak np. Jeames Dean albo Steve McQueen, znany w Polsce choćby z westernu 'Siedmiu wspaniałych' z 1960 roku) paradowały w chinosach przed kamerami jak i w wolnym czasie. Młodzi ludzie z niższych klas podłapali ten styl i niedługo po tym w chinosach chodziły już całe Stany Zjednoczone.

Najmodniejsze dzisiaj spodnie

W latach 80’ i 90’ zostały odrobinę zapomniane, lecz tylko po to, aby powrócić w wielkim stylu i w odświeżonej wersji. Spodnie chinosy szyje się dzisiaj nieco węższe, a dostępne kolory nie ograniczają się wyłącznie do khaki. Chino oznacza dziś konkretny krój spodni. Możemy je nabyć w każdym kolorze. Pozwala to na nieskrępowaną zabawę z modą i zestawianie nieograniczonej liczby stylizacji.

 

Spodnie męskie typu chinos
Męskie spodnie chinos

Chinosy to spodnie wszechstronne. Nie są ani zbyt casualowe, ani zbyt eleganckie, a do tego wytrzymałe. Bardzo łatwo dobrać do nich pozostałe części garderoby. Świetnie komponują się z koszulami, a na wypady poza miasto lub spacery możemy łączyć je z t-shirtami, koszulkami polo oraz swetrami. Wyglądają dobrze z wieloma rodzajami półbutów, z mokasynami na czele, ale dobrze dobrane chinosy mogą być nawet noszone na plaży z klapkami-japonkami.

Nic dziwnego, że zdobywają popularność także w Polsce i stały się nieodzowną pozycją w szafie, wbrew powiedzeniu, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tutaj wręcz przeciwnie - chinosy jeden z najlepszych zakupów, jakich mężczyzna może dokonać w sklepie odzieżowym.

 

 

Kim jesteśmy?

FALZAR to firma rodzinna, która od roku 1996, dynamicznie rozwija swoją działalność w strefie odzieży męskiej a w raz z nią coraz większe grono zadowolonych klientów.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności