Rodzaj i zasady doboru kołnierzyków w męskich koszulach

Chcesz znaleźć koszulę idealnie dopasowaną do konkretnej okazji? Przed zakupem koszuli warto zastanowić się nad wyborem właściwego rodzaju kołnierza. Skorzystaj z naszego poradnika, aby odpowiednio dobrać styl koszuli i rodzaj kołnierzyka do właściwiej okoliczności.

 

Rodzaje kołnierzy w męskich koszulach

Zmieniające się trendy modowe nie omijają także kołnierzy w męskich koszulach. Niezależnie od tego czy jesteś miłośnikiem klasycznych rozwiązań, czy też preferujesz nowoczesne akcenty, powinieneś pamiętać o najważniejszych zasadach doboru kołnierza. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje kołnierzy wraz ze wskazanie w jakich stylizacjach można je zastosować.

 

1. Kołnierze proste (kołnierz kent)

Kołnierz prosty typu kent to najbardziej klasyczny rodzaj kołnierza w męskich koszulach. Największą jego zaletą jest uniwersalność. Oznacza to, że możemy nosić koszulę z kołnierzem kent samodzielnie, jak i z krawatem. Decydując się na założenie krawata możemy zastosować dowolny rodzaj węzła. Kołnierze kent mają charakter mniej formalny i równie często stosowane są w koszulach biznesowych, jak i koszulach casualowych. Jest to idealny wybór dla mężczyzn, którzy cenią sobie klasyczną elegancję.

 

2. Kołnierz włoski (kołnierz cutaway, kołnierz Hai)

Charakterystyczną cechą kołnierza włoskiego jest jego rozłożysty krój. Odmiana agresywna kołnierza cutaway odznacza się jeszcze większą rozpiętością kołnierza, która sprawia, że wyłogi są od siebie bardzo oddalone (kąt rozpiętości może sięgać nawet 180 stopni). Koszula z kołnierzem włoskim idealnie eksponuje krawat, umożliwiając wykonanie bardzo szerokiego wiązania. Amatorzy krawatów mogą z dużą precyzją zastosować wiązanie typu Albert lub 'four in one', które perfekcyjnie prezentuje się w zestawieniu z szerokim rozstawem wyłogów. Koszule z włoskim kołnierzem idealnie sprawdzają się w eleganckich, oficjalnych stylizacjach męskich. Model ten cieszy się bardzo dużą popularnością w Europie, zwłaszcza wśród Włochów.

 

3. Kołnierz łamany (wingtip)

Kołnierz w stylu wingtip zaliczany jest zdecydowanie do najbardziej oficjalnych stylizacji. Idealnym dodatkiem do kołnierza łamanego jest elegancka mucha lub plastron. Koszula z kołnierzem łamanym to niewątpliwie idealny element formalnego stroju. Jeżeli szukamy koszuli pasującej do eleganckich surdutów czy smokingów, to z pewnością koszula z wykładanym kołnierzem typu wingtip będzie właściwym wyborem.

 

4. Kołnierz typu Winchester

Biały kołnierz w zestawieniu z białymi makietami i wzorzystym deseniem koszuli to stylizacja, która przyjęła się w naszym kraju pod nazwą maklerskiej. Jedną z najbardziej charakterystycznych odmian jest koszula maklerka w granatowe pasy z białym kołnierzem, wzbogacona o białe mankiety zapinane na guzik.

 

5. Kołnierz klubowy

Cechą charakterystyczną kołnierza klubowego są zaokrąglone wyłogi. Ten drobny akcent zmniejsza formalny styl koszuli i nadaje jej ciekawego wyglądu. Delikatnie zaokrąglony kształt optycznie skraca twarz, dlatego kołnierze klubowe przeznaczone są przede wszystkim dla mężczyzn o bardzo szczupłej, długiej twarzy.

 

6. Stójka

Stojka to kołnierz bez wyłogów, która najlepiej prezentuje się na mężczyznach o proporcjonalnej szyi. W ostatnich latach możemy zaobserwować rosnącą popularność takiej stylizacji. Stójki różnią się długością - niskie stójki mają ok 2 cm, wysokie stójki sięgają 4 cm. Koszule ze stójką powinny być zakładane przede wszystkim na mniej formalne okazje. Jeżeli chcemy założyć koszulę ze stójką na oficjalną uroczystość, wówczas powinniśmy pamiętać o założeniu krawata lub muchy.

 

7. Kołnierz button down zwany także amerykańskim

Cechą charakterystyczną kołnierza button down są dodatkowe guziki. Kołnierz ten może występować w wersji z długimi wyłogami (kołnierz kent) lub z krótszymi wyłogami (kołnierz w stylu włoskim). Najczęściej jest to kołnierz miękki. Ze względu na swój nieformalny charakter, kołnierz button down najlepiej prezentuje się bez krawata. Taka koszula bardzo dobrze sprawdzi się podczas pracy w biurze, spotkań ze znajomymi czy też innych codziennych wyjść. Najważniejszą zasadą jest to, aby guziki na kołnierzu były zawsze zapięte.

 

Ciekawą odmianą tego stylu jest kołnierz hidden button down. Jak sama nazwa mówi, guziki są schowane pomiędzy warstwami kołnierza. To sprawia, że guziki nie są widoczne, a bardzo dobrze spełniają swoją funkcję.

 

Jak dobrać kołnierz do kształtu twarzy?

Przy wyborze koszuli i kołnierza z pewnością należy kierować się nie tylko przeznaczeniem koszuli, ale także budową ciała. Poszczególne rodzaje kołnierzy lepiej lub gorzej komponują się z określonym kształtem twarzy.

 

Mężczyznom o szczupłej twarzy poleca się przede wszystkim kołnierze w stylu włoskim oraz kołnierze klubowe. Ważne jest to, aby odpowiednio dobrać wysokość kołnierzyka (kołnierz nie powinien być zbyt krótki). W przypadku okrągłej twarzy (zaokrąglona linia podbródka, okrągłe policzki) najlepiej prezentować się będzie koszule uniwersalne bez rozłożystych wyłogów np. cutaway lub button down. Warto wybrać fason kołnierza, który ma stosunkowo długie wyłogi, które są osadzone blisko siebie. Mężczyźni, którzy mają twarz trójkątną z wąskim spiczastym podbródkiem i mocno zarysowanymi kośćmi policzkowymi nie powinni decydować się na kołnierzyki o długich wyłogach. Zdecydowanie najbardziej polecanym rozwiązaniem w tym przypadku jest kołnierz typu włoskiego.

 

 

 

 

Kim jesteśmy?

FALZAR to firma rodzinna, która od roku 1996, dynamicznie rozwija swoją działalność w strefie odzieży męskiej a w raz z nią coraz większe grono zadowolonych klientów.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności